| LÉLEKSZIRMOK - Biztató gondolatok az esztendő minden napjára.
JÚNIUS - MÉRTÉKLETESSÉG a józan élet öröme...
1. "Az igazi mértékletesség arra tanít, hogy teljesen hagyjunk el minden ártalmas dolgot, és józanul éljünk azzal, ami egészséges." (E.G.White) 2. "A jóból is megárt a sok." (közmondás) 3. S ne kérj az égtől többet, mint adott. Van annyi, mennyi kell, s ha ez kevés, Kevés lesz a föld minden kincse is. A vízikórság szomját el nem oltja Minden Dunáknak s tengereknek árja; S az ép gyomornak egy pohár elég." (Berzsenyi Dániel) 4. "Ha arra törekszel, hogy az örök mértéket kövesd: ne botránkozz azokon, kik nem erre igyekeznek, hanem törekvéseik ingadozva ágaznak a sokféle véges és változó mérték között. Ne azt nézd, hogy mijük nincsen, hanem mijük van: mert még a legnyomorultabbnak is van olyan lelki kincse, mely belőled hiányzik." (Weöres Sándor) 5. "Ne annyit markolj, amennyit szeretnél, hanem amennyit a kezedben bírsz tartani." (Seneca) 6. "A mértékletesség és a rendszeresség fenntartása mindenben csodákat eredményez. Ez fontosabb a körülményeknél vagy a született adottságainknál, annak a nyugodt és kellemes életérzésnek a kialakításában, amely könnyebbé teszi életutunkat. Ezzel egy időben felismerjük az önuralom erejét is, amely a legértékesebb eszköz arra, hogy sikeresen fel tudjuk vállalni kötelességeinket és a kemény valóságot." (E.G.White) 7. "Amikor az athéni piacon az áruk roppant tömegét szemlélte Szókratész, gyakran ezt mondta magában: "Mennyi mindenre nincs szükségem." (Diogenész) 8. “A tested a poggyász, amit egész életeden keresztül hordanod kell. Minél több a felesleg rajta, annál rövidebb az út.” (Arnold H. Glasgow) 9. "Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk." (közmondás) 10. "Hogy juthattunk el odáig a gyógyításban, hogy a radioaktív besugárzást, vagy egy bypass műtétet hagyományosnak tekintsünk, míg azt, hogy zöldségeket, gyümölcsöket együnk,sètàljunk, sportoljunk az egèszsègünkèrt, imádkozzunk, segítőcsoportokban vegyünk részt, radikálisnak gondoljunk?" (Dr. Dean Ornish) 11. "A tiszta levegő, napsugár, önuralom, pihenés, testmozgás, helyes táplálkozás, víz használata, lelki egyensúly - ezek az igazi gyógymódok. Mindenkinek ismernie kellene a természet gyógyító erejét és azok alkalmazását." (E.G.White) 12. "Szeretett barátom, kívánom, hogy mindenben jól legyen dolgod, és légy egészséges, amint jó dolga van a lelkednek." (János apostol 3. leveléből)
13.
"Ha erős akarsz lenni, mint a bivaly, edd azt, amit a bivaly eszik, de a bivalyt ne edd meg."
(Dr. Edward Nelson) 14. "Kevesen ismerik fel, milyen nagy hatással vannak étkezési szokásaik az egészségükre, jellemükre, sorsuk alakulására. Az étvágyat mindenkor az erkölcs és értelmi erőknek kell alárendelni. A testnek kell szolgálnia az értelmet, és nem az értelemnek a testet." (E.G. White) 15. "Az orvos a jövőben nem gyógyszert fog adni, hanem érdekeltté teszi betegét az emberi testről való gondoskodásban, a megfelelő táplálkozásban, továbbá a betegség okának megértésében és a betegség megelőzésében." (Thomas Alva Edison) 16. “Ember, ne emeld magad az állatok fölé! …Szeresd az állatokat, szeress minden növényt és minden dolgot! Ha mindent szeretsz, úgy Isten titka minden dologban megnyilvánul számodra, s végül az egész világot át fogja ölelni szereteted.” (Fjodor M. Dosztojevszkij) 17. „A legtöbb, mit ember tehet a Föld jövőjéért, hogy vegetáriánussá válik.” (Albert Einstein) 18. „Az élet tiszteletének erkölcse minden élőlény iránt könyörületességet követel, ez összhangban van az egészséges gondolkozású ember természetes érzelmeivel.” (Albert Schweitzer) 19. “Én vegetáriánus vagyok és antialkoholista, mert így jobban tudom az agyamat használni.” (Thomas Alva Edison) 20. "Sosem bánjuk meg, amikor túl keveset eszünk." (Thomas Jefferson) 21. "A mértéktartás a boldogság útja, aki rajta jár nem hajszolja magát lehetőségeit meghaladó túlzó költekezésbe, sem egészségét károsító, helytelen szokásokba." (Harmati Gyöngyi) 22. "Épp testben épp lélek." (latin közmondás) 23. "Jobb a hosszútűrő az erősnél, és aki uralkodik a maga indulatján, annál
aki várost ostromol meg." (Példabeszédek könyve az önuralomról) 24. "Gondolkodj bátran! Tartsd nyitva a szemed, az apró részleteket is vedd észre, és legyél mindenben mértéktartó - céljaidat kivéve! (Szent-Györgyi Albert) 25. "A tétlenség gyengít, a gyakorlás erősít, a túlterhelés árt. (Sebastian Kneipp) 26. “Mértéktelenség a túl sok evés, de a túl kevés is, a túl sok munka, de a túl kevés is. Mi tehát a mértékletesség? Az arany középút keresése, hogy ne essünk egyik végletbe se? Nem! A mértékletesség több ennél: Isten akaratának szüntelen keresése, életünk isteni bölcsesség általi berendezése. A mértékletesség a keskeny úton való járás. A mértéktelenség mindig a keskeny útról akar letéríteni bennünket, valami mellékest állítva figyelmünk középpontjába. A mértékletesség megőriz minket Isten útján.” (Kovács Zoltán) 27. "Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd." (Mahatma Gandhi) 28. "A betegség pihenés is, ez közhely ezért előzd meg a természet parancsát, a kényszerű betegszabadságot, s iktass életed iramába apró, mesterséges betegségeket, hogy megpihenjél. Makkegészségesen őrizd néha egy napon át az ágyat. Farkasétvágyad van, a szöget is megrágnád: koplalj önként egy-két napot. A szervezet oly hálás a legcsekélyebb figyelemért. S ezek az apró, mesterséges, a betegség parancsa nélkül felidézett betegségi és gyógyítási állapotok, önkéntes diéták, megvonások és pihenések felérnek egy keleti úttal vagy egy vakbélműtéttel. Kíséreld meg. Csodákat látsz majd." (Márai Sándor) 29. Az egészséges életmód 8 alapelve: táplálkozás, testedzés, víz, napfény, mértékletesség, levegő, pihenés, bizalom.
30. "Valahányszor orvoshoz mentem, nem tudtam szabadulni a kínos és megalázó érzéstől, hogy megcsalom a derék embert, aki mestersége és emberismerete szerint, aggályosan és gondosan, de teljesen reménytelenül foglalkozik velem. Mert mindaz, amit ajánlhatott-az orvosságok, különféle gyógymódok, porok és folyadékok -, talán gyógyította a vesém, a májam, a szívem, de nem gyógyíthatta azt, ami a betegség egyetlen oka: az életmódom, amely jellememből és hajlamaimból következik. Komolyan és udvariasan, legjobb tudásunk szerint, de mindig megcsaltuk egymást, az orvos és a beteg. (...) Ezért gondoskodik a természet, bölcsen a betegségekről, mert a legtöbb ember csak a nyavalya kényszerű vesztegzárában piheni ki időlegesen szenvedélyeit." (Márai Sándor)
Árvai Márta: Gyümölcskosár c. festménye...
A koronavírus hozadéka...Az emberiség pontosan azt a betegséget kapta, amelyikre szüksége volt. Már nem értékeljük az egészséget, ezért kaptunk egy betegséget, hogy megértsük - az egészségünkkel foglalkoznunk kell! Már nem értékeljük a természetet magunk körül, ezért kaptunk egy betegséget, melynek köszönhetően keveset tudunk a természetben tartózkodni. Már elfelejtettük, hogyan kell családként élnünk, ezért kaptunk egy betegséget, amely bezárt minket az otthonainkba, hogy megtanuljunk ismét családként élni. Már nem tiszteljük az időseket, ezért kaptunk egy betegséget, amely emlékeztet az ő esendőségükre. Már nem értékeljük az egészségügyi dolgozókat, ezért kaptunk egy betegséget, amely emlékeztet minket a pótolhatatlanságukra. Már nem tiszteljük a tanárokat, ezért kaptunk egy betegséget, amely bezárta az iskoláinkat, melynek köszönhetően a szülők próbálják tanítani a gyermekeiket. Azt gondoltuk, hogy minden megvehetünk, mindenhol ott lehetünk, azzal és akkor amikor csak akarunk, ezért kaptunk egy betegséget, amely megmutatja, mennyire nem természetes és magától értetődő is mindez. Szabadidőnket bevásárlóközpontokban töltöttük, ezért kaptunk egy betegséget, hogy megértsük, a boldogságot nem lehet megvenni. Nagyon sokat foglalkoztunk a külsőnkkel, hasonlítottuk magunkat másokhoz, ezért kaptunk egy betegséget, amely maszkkal takarja ez az arcunkat, hogy megértsük, a valódi szépség nem ott rejtőzik. Azt gondoltuk, a Föld urai vagyunk, ezért kaptunk egy betegséget, hogy ez az apró láthatatlan kórokozó megszelídítsen minket. Ez a betegség nagyon sok mindent elvesz tőlünk, ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy újból észrevegyük, hogy mi az igazán fontos az életben. Sajnos olyan betegséget kaptunk, amelyik pontosan ránk van szabva... (Forrás: Rashed Adel orvos, internet)
A SZÜNET ÉRTÉKE A zenében a SZÜNET-nek nagy ÉRTÉKE van. Ezzel a kis jellel a zeneszerző vagy esélyt ad a zenészeknek a pihenésre, vagy ...más hangokat, hangszereket hagy érvényesülni. Mindenkinek követnie kell a kottát. Az emberiség eljutott a "koronás szünethez", s a nagy Karmester határozza meg az időtartamát. Mit teszünk, ha következik az "ismétlőjel"? Ugyanazon hibákkal "zenélünk" tovább? Jobban? Kevésbé jobban? Meglátjuk... Mi van, ha jön a ... "záróvonal"? Elégedett vagy az eddigi "fellépéseddel"? Betartottad a személyedre szabott kotta szabályzatát? Megtapsolnak vagy lehurrognak majd? A SZÜNET-nek ÉRTÉKE van! Ha nem sikerül betartanod, kevésbé valószínű, hogy az éles hangokat le tudod játszani. Elmélkedj ebben a SZÜNETBEN! ... és készülj fel a következő fellépésre! Figyelj a Karmesterre! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése