(Családi utazás turistaként szülővárosomba, Székesfehérvárra.)
Székesfehérvárról eddig csupán annyit tudtam, hogy a születési anyakönyvi kivonatom állítása szerint 60 évvel ezelőtt itt születtem. Családi életünk bővelkedett vargabetűkben és egészen más irányba terelte az életemet, a mai napig. Fiam és a férjem társaságában, Fiam ajándékaként turistaként, de végre saját szememmel láthatom a várost hamarosan. Remélem egy életre szóló barátságot kötünk, már nagyon várom a találkozást. Egy augusztusi forró nyári napon végre elindultunk izgalmasnak ígérkező felfedező utunkra, a lakóhelyünktől 120 km távolságra fekvő még soha nem látott szülővárosomba.
Székesfehérvár neve latinul Alba Regia (jelentése: királyi fehér), a magyar királyság fővárosa, koronázóvárosa volt. Közel 100.000 lelket számláló település a Dunántúl egyik legnagyobb városa, Fejér megye központja. Kiváló földrajzi fekvésének köszönhetően jól megközelíthető innen Budapest, a Balaton, és a Velencei-tó is. A török hódoltság kezdetétől Pozsony vette át a város szerepét, ott őrizték a magyar koronát és ott történtek a koronázások is. A város mottója: "SZÉKESFEHÉRVÁR, TELE ÉLETTEL!" Hívják még a Királyok városának, Szent-István városának, a magyar Szilícium-völgynek stb. A várost Géza nagyfejedelem alapította 972-ben, a Gaja és a Séd patakok által táplált mocsárvidékből kiemelkedő szigeteken. Szent István uralkodása alatt vált az ország központjává, királyi székhellyé. Az 1222-es országgyűlésen a város határában lévő Csúcsos-hegyen hirdette ki II. András az Aranybullát, az ország első alkotmányát, mely 1848-ig volt érvényben, itt áll most az Aranybulla Emlékmű.
Meglepetésünkre és örömünkre pont látogatásunk idejére estek a város sokszínű, hagyományőrző kulturális fesztiváljának, a Székesfehérvári Királyi Napoknak a rendezvényei, melynek köszönhetően egy rendkívül érd
Minden település, város központi meghatározó magja a FŐTÉR.
Így van ez Fehérváron is, ahol ennek az L- lakú területnek az elnevezése: Városház-tér. A barokk hangulatot árasztó belváros és a belőle kiágazó sétálóutcák gazdagon bővelkednek látnivalókban. A tér közepén helyezkedik el a város jelképe: az ORSZÁGALMA. A vörös-márványból formázott d
A Püspöki-palota háta mögött található a ROM
A tér másik figyelemfelkeltő épülete a VÁROSHÁZA, mely tulajdonképpen egy 3 palotából álló műemlék-e
A templom falán található a TÖRÖK-KÚT, mely tavasztól őszig ivókútként üzemel. A kút fölötti dombormű a török-magyar küzdelmeket jeleníti meg szemléletesen. A város török uralom alóli felszabadításának 250. évfordulója alkalmából készült 1938-ban.
A Liszt Ferenc utca kedves figurája KATI NÉNI szobra, nagy szeretet övezi a városban, megsimogatása nélkül csupán
Kihagyhatatlan látni és hallgatni való a hangulatos Kossuth udvarban található híres ÓRAJÁTÉK, ami Kovács Jenő órásmester alkotása. Az Építőipari Nívó-díjas órajáték
A városház-teret a Püspöki palota épülete felől elhagyva a Belváros leghosszabb sétálóutcájába érkezünk, melynek neve: Fő utca. Pompás műemlékek, paloták, templomok, emlékművek díszsorfala között barangoltunk. Saját szemünkkel győződhettünk meg arról, hogy a város 1989-ben méltán nyerte el az Európa Nostra-díjat (az Európai Unió műemlékvédelmi díja) többek között a Fő utca történelmi műemlékeinek hiteles helyreállítása és védelme miatt.
A Nagyboldogasszony- és Nepomuki Szent János-templom (közismert nevén: ciszterci templom és rendház) a belváros egyik legjellegzetesebb műemléke. A templomhoz tartozó egykori rendház ma a Szent István Király Múzeum központi épülete.
A barokk stílusban épült templom a kettős tornyával magasan kiemelkedik a fő utca épületei közül.
Melocco Miklós monumentális méretű alkotását a Mátyás király Emlékművet lehetetlen nem észrevenni. Székesfehérvár városa az uralkodó halálának 500. évfordulójára emeltette. A király alakja
Egy modern szökőkút szélén, mely a vár egykori vizesárkát jelképezi áll a hősi halált halt várkapitány: Varkocs György szobra. Az emlékmű talapzata a régi várfal köveiből épült.
Az Országzászló téren egy kis parkban virít a maga nemében egyedülálló VIRÁGÓRA, mely tavasztól őszig rendületlenül mutatja a pontos időt. A város üde színfoltját, Horváth Jenő városi főkertész 1960-ban tervezte és valósította meg. Az itt élők 3 javaslatból választhatják ki, hogy milyen virágok díszítsék az évről évre megújuló időmérő szerkezetet a következő évben. Az egyik legtöbbet fotózott látványosság, vidám színeitől jobb kedvre derül, aki csak látja. A nagy múltú, szecessziós stílusban épült Vörösmarty színházat 1874-ben alapították, főépülete az ország egyik első profi kőszínháza volt.
A város utcáinak arculatát hangulatos cégérek színesítik. A céhek jelvényei, vagyis a cégérek a középkorban terjedtek el, a mai hirdetőtáblák előfutáraiként tájékoztató funkciót töltöttek be. Kezdetben csak egy egyszerű, a belső helyiségben használt tárgyat használtak e célból, melyet az üzlet vagy műhely elé akasztottak ki. Később már gondosan megtervezték ezeket a jelzéseket; minél ötletesebb és mívesebb volt a céhjelvény, annál vonzóbbá tette az üzletet a vásárlóik, illetve az ügyfeleik számára. Az egykori koronázó városunk történelmi belvárosában bőségesen találni dekoratív, hangulatos és kreatív cégéreket. Kedvenceim egy elegáns férfi- és női ruházati üzlet bejáratát őrzik a Fő utcán. A figyelemfelkeltő, szépen színezett női és férfi alakoknak pedig egyszerűen "lelkük van", nem lehet rájuk nem odafigyelni. A városnézésben már kellően elfáradtunk és a nagy melegben meg is szomjaztunk amikor eszünkbe jutott, hogy a híres Damniczki cukrász manufaktúra ízletes, különleges fagylaltjainak megkóstolásával ezen a "problémáinkon" enyhíteni lehetne, így is tettünk. Az árnyas kerthelyiségben jól esett egy tálka finom fagylalt társaságában megpihenni és elmélázva figyelni a Fő utca színes, mozgalmas forgatagát, amit nagy bánatunkra hamarosan el kell hagynunk, hiszen a város felfedezésére szánt napjaink gyorsan elillantak.
Úgy gondolom sokaknak, ha megemlítjük Székesfehérvár nevét akkor a Bory-vár is azonnal az eszükbe jut. Innen nem lehet, úgy hazamenni, hogy ne látogassuk meg a romantikus várkastélyt a Máriavölgyben. Azonban erről majd egy másik útleírás kapcsán
Ez a város tényleg tele van élettel, ahogyan a jelmondata is állítja. Ha most mesét írtam volna, akkor befejezésül azt írhattam volna, aki nem hiszi, járjon utána. Én megtettem!!!
Az ember élete a születéssel kezdődik, gyökértelen az ki múltját nem ismeri. Most már tudom honnan indult el az életem földi
vezérfonala, maradék életidőmet nyugodtan Teremtőmre bízhatom!
(1) Lázár Ervin: A csodapatika
https://abekessegszigete.
(2) Látogatás a "beszélő kövek" várában...(Bory-vár)
https://abekessegszigete.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése